Kam vedieme svoje deti?

Autor: Rastislav Hruška | 2.5.2015 o 23:29 | Karma článku: 7,55 | Prečítané:  1501x

Určite ste si všimli, že deti a mládež netrávia toľko času vonku ako predchádzajúca generácia, namiesto toho najcennejšou vecou ktorú máme a nedá sa vrátiť späť, časom, plytvajú. Čas strávený s priateľmi, behaním po vonku od rána do večera, draním teplákov a klopaním na susedových dverách s otázkou či nejde von vymenili za rôzne elektronické vymoženosti doby.

Každé dieťa chce mať najnovší I Phone, I Pad, Počítač, ale ako som si viac krát všimol vôbec si neuvedomujú hodnotu týchto vecí, rodičia im tieto produkty kúpia, ako inak keď ich "milujú" najviac na svete, a je jedno či si to zaslúžili alebo nie. Deti si finančnú hodnotu týchto vecí neuvedomia a berú to ako samozrejmosť, je to skrátka trend, každý má I phone, aj ja ho chcem mať. Týmto vzrastajú rozdiely medzi tými čo si kúpu týchto vecí dovoliť môžu a tými čo na to nemajú. Následne sa tento rozdiel prejavuje v medziľudských vzťahoch u detí a mládeže a ovplyvňuje to neskoršie sociálne zaradenie.

Ja viem že technologický pokrok sa zastaviť nedá, v určitých smeroch mám voči niektorým technológiám výhrady, preto si vyberám čo je potrebné a čo len rozmach tejto doby. No neviem si predstaviť že by som svoje radostné detstvo vymenil za sedenie pri počítači od rána do večera. Spomienky a rôzne zážitky z detstva nám vždy, keď si na ne spomenieme vyčarujú úsmev na tvári, dúfam že nechcete, aby si vaše ratolesti pamätali to ako sa hrali na telefóne alebo na počítači, ako vymenili verbálnu komunikáciu s priateľmi za písanie si na sociálnych sieťach. Ak im stále umožňujete aby napredovali týmto smerom, oni napredovať budú lebo im nikto neukázal že sa to dá robiť aj inak.

Ľudia netrávia s deťmi dostatok času, nevenujú sa im, radšej ich posadia pred elektronickú frašku ktorá im buduje ego a formuje ich osobnosť od skorého detstva. Ako je možné že ročné -  dvojročné dieťa miesto komunikácie s rodičmi, chodením von sedí doma pri počítači a pozerá seriály na youtube? Možno to má svoju výhodu, možno je to len prifarbené citmi a pocitmi, ale pamätajme si že sme stvorený prírodou, a nie káblikmi a skrutkami. Čo bude o 10 rokov? 15 rokov? Ľudia nebudú robiť nič iné len sa fotiť pri každej príležitosti a chváliť sa tým na sociálnych sieťach? Bude považovaný za divného ten, ktorý sa pôjde prejsť do prírody? Bude chvíľka strávená bez internetu tou najhoršou nočnou morou? Bude hanba prejaviť svoj vlastný názor, ak bude odlišný od názoru väčšiny? 

Rodičia často prejavujú svoju lásku spôsobmi ktoré aj keď nie sú najvhodnejšie, sú skrátka súčasťou súčasnej doby, a potešia ich deti. Vezmime si také stravovanie. Všimol som si, že väčšina detí opovrhuje chutnou varenou stravou a stáva sa závislá na fast-foodoch. Je to len na rodičoch, ako sa táto generácia vyvinie. Naozaj chceme aby každé dieťa trpelo obezitou? cukrovkou? Alebo nejakým novým generačným ochorením? To čo im ponúkajú v týchto robotických bufetoch sa nedá nazvať strava, umelo vytvorené potraviny ktoré potravinami ani nie sú nemôžu predsa produkovať pre naše telo nič dobré. Každý by spravil pre svoje dieťa čo je v jeho silách, ale myslime aj na to kam a ako deti vedieme.

Ľudia sa stali stádom vedeným vplyvnými a len slepo nasledujú ich kroky. Moc a peniaze je tým čo ich ženie vpred, a ani si neuvedomujú aký následok to môže mať. Ľudský život pre mocných nemá žiadnu hodnotu, city a súcit vymenili za cifry na bankových účtoch. Podporujú len veci ktoré do ich plánu zapadajú, snažia sa nás viesť ako tiene ostatných ale verte, nie je to naša cesta. Každý sme jedinečný, nechajme našu jedinečnosť rásť, nesnažme sa ju potláčať a opičiť sa po druhých.  Nepozerajme na to čo nám všetko táto konzumná spoločnosť ponúka, skúsme sa pozrieť sami do seba, počúvať čo nám šepká naše telo, čo je pre neho správne a počúvnuť ho.

Podnikateľskí giganti by najradšej z ľudí spravili v priemyselných parkoch otrokov alebo stroje, úžernícky bankový systém nám vytvára pôžičkové väzenie z ktorého niet úniku, faloš a špekulácie nahradili úprimný úsmev a radosť. Všetko sa to deje pre jedinú vec, ľudská chamtivosť. Vidina zisku, peniaze, moc, to je jediné sa stáva centrom všetkého diania. Preto v sebe prebuďte svoje pravé ja, nežeňte sa za niečím čo v skutočnosti hodnotu nemá. Nájdite samých seba, pokoj, radosť, rovnováhu. Ukážte deťom správny smer, nechajte ich budovať svoju jedinečnosť, nesnažte sa žiť za každú cenu ich život, tešte sa, vnímajte prírodu, nikdy nie je neskoro na zmenu.......

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.

Píše Mikuláš Dzurinda

Únia sa musí zmeniť na federáciu (píše Mikuláš Dzurinda)

Aby Únia vzbudzovala nádej aj rešpekt.


Už ste čítali?